Vodní elektrárna Orlík

Vodní dílo Orlík je naším nejvodnatějším umělým jezerem, které zadržuje 720 000 m3 vody. Výška koruny hráze nade dnem měří úctyhodných 81,5 metru. Přehrada byla vystavěna v letech 1954 – 1966. Zadržovat vodu a plnit funkci přehrady začal Orlík v roce 1960, kdy byla definitivně přehrazena řeka Vltava, o rok později dosáhla hladina jezera plánované výšky a v roce 1962 začala fungovat elektrárna. Nyní, po 50 letech máte možnost navštívit orlickou přehradu i elektrárnu během kombinované lodní a pěší exkurze, poznat tajemství síly vody, obdivovat sílu hráze a seznámit se se způsobem výroby elektřiny z vody.

Exkurze se provozuje po celý rok a je vhodná i jako doprovodný program pro firemní teambuildingy.

 

Vodní elektrárna Orlík - exkurze po pořádají celoročně!

 

Vodní elektrárna Orlík nemá zatím vlastní informační centrum, ale je možná návštěva provozu – strojovny a hráze. Exkurze je vhodná pro skupiny (max. do 50 osob) i jednotlivce, vždy však po předchozím objednání!

Kontakt pro objednání:

Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737506950 (číslo v provozu denně), nebo e-mailem pisecko@email.cz.

Vstupné

60 Kč / dospělý    30 Kč / dítě

Termíny:

Kdy nás můžete navštívit

Skupiny celoročně, v červenci a srpnu se navíc každé pondělí a sobotu koná exkurze pro individuální turisty od 11:00 a 14:00 (rezervace nutná!). Mimo uvedené hodiny pouze na objednávku.

Běžná prohlídka trvá 45 – 60 minut. Zájemci o podrobnější prohlídku, např. odborné skupiny,  se musejí domluvit předem při objednání. Prosíme skupiny se zájmem o hlubší výklad o včasnou rezervaci. Děkujeme za pochopení.

Upozornění:

Uvnitř hráze je vlhký a kluzký prostor s nízkými teplotami. Doporučujeme vhodnou obuv a oblečení.

Přehrada a elektrárna je činným průmyslovým provozem. Buďte opatrní na své zdraví. Dbejte pokynů průvodce. V případě nekázně může být exkurze ihned ukončena a skupina vyvedena pryč z objektu.

Přístup a parkování

Do elektrárny se vstupuje hlavním vchodem, který je umístěn směrem od příjezdové cesty (před obcí Solenice se dáte doprava). Zde začíná exkurze. Skupina se shromažďuje před hlavními modrými vraty.

Není možné parkovat před vstupem do elektrárny. Auto, prosím, ponechejte na parkovišti v obci Solenice nebo větším parkovišti, které leží nahoře u hráze vedle mostovky. Viz mapu.

Parkování pro autobusy, mikrobusy: dbejte pokynů, které obdržíte při objednávce.

Dopravní dostupnost:

 • Autem
  GPS
  Hráz samotná:  49°36'25.909"N, 14°10'49.998"E
  Obec Solenice: 49°36'56.839"N, 14°11'46.293"E
  Z Prahy po silnici R4, na 32. kilometru sledujte odbočku Orlík hráz či vesnice Solenice. Po odbočce následuje kamenná silnice, která po ujetí 4 km klesá až do cílové stanice.
  Dále je příjezd možný z druhé strany směrem od Milevska přes Milešov.
 • Autobusem
  Veřejná doprava směrem k hrázi je značně omezená. Z Prahy lze využít jednoho přímého spoje ve všední dny, odjezd ze zastávky „Na Knížecí“. Dále existují linky s přestupem v Milíně. Několik přímých spojů odjíždí ve všední dny z Příbrami.
 • Pěšky, na kole
  Možno využít dálkové cesty Mnichov – Praha. Cesta je dělena na úseky: Písek – Zvíkovské Podhradí – Orlík zámek – Orlík hráz, Solenice. Respektuje většinou žlutou značku KČT. Pro zájemce můžeme poskytnout publikaci (on-line nebo písemně).
  Dále doporučujeme výsekové mapy Klubu českých turistů.